Jak poradzić sobie ze strachem przed zmianą pracy?


Badania nad stresem pokazują, że strach przed zmianą pracy jest traktowany przez nasz mózg jako jedna z kategorii zmian życiowych. Według skali stresu opracowanej przez Thomasa Holmesa i Richarda Rahe’a strach przed zmianą pracy jest jedną z 20 najbardziej stresujących sytuacji w naszym życiu. W tym zestawieniu możemy znaleźć między innymi: śmierć małżonka, rozwód, zwolnienie z pracy, pojawienie się nowego członka rodziny czy śmierć przyjaciela…

Aż 54% ankietowanych biorących udział w badaniu serwisu praca.pl na pytanie “Co Twoim zdaniem powstrzymuje nas przed zmianą pracy?” odpowiedział, że tym czynnikiem jest strach przed zmianą. 23% badanych wskazało dobre warunki zatrudnienia, a 19% ankietowanych wspomniało o miłej atmosferze w zespole. Z kolei na pytanie “Jaka Twoim zdaniem jest najczęstsza przyczyna zmiany pracy?” 45% respondentów wskazało niskie wynagrodzenie, a 18% ankietowanych jako przyczynę podało brak perspektyw na rozwój u obecnego pracodawcy. 13% odpowiedziało, że do zmiany pracy skłoniła ich atrakcyjna propozycja zatrudnienia. 11% badanych wskazało jako główną przyczynę konflikt z przełożonym. Nasuwa się więc wniosek, że zmiana pracy to dla większości z nas ostateczność, na którą decydujemy się w sytuacji, gdy zarabiamy za mało, nie dogadujemy się z przełożonym bądź nie mamy możliwości dalszego rozwoju.

Dlaczego zmiana pracy wiąże się z tak ogromnym strachem i traktowana jest jako ostateczność?

Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że zmiana pracy wiąże się z ryzykiem i na ogół wymaga naszego zaangażowania. Boimy się, że podejmiemy złą decyzję. Zastanawiamy się: “Co się stanie, jeżeli nowa posada nie spełni naszych oczekiwań lub będzie gorsza od obecnej pracy?”. Dodatkowo wiemy, że znalezienie odpowiedniej oferty wymaga od nas podjęcia szeregu działań: stworzenie CV, sprawdzanie portali z ofertami pracy, aplikowanie, udział w rozmowach kwalifikacyjnych… a nie mamy też żadnej gwarancji, że działania te przyniosą oczekiwany efekt. Kluczowe do podjęcia właściwej decyzji jest umiejętne ograniczenie ryzyka. 

Jak poradzić sobie ze strachem przed zmianą pracy?

1. Daj sobie czas na zaakceptowanie decyzji o zmianie.

Zacznij od solidnego przygotowania. Stwórz listę wszystkich powodów, które skłaniają Cię do podjęcia decyzji o zmianie pracy. Bądź ze sobą szczery: na tej liście zamieść wszystko to, co Cię frustruje, demotywuje, sprawia, że przestałeś lubić swoją pracę. Listę tę powieś w widocznym miejscu i czytaj zawsze wtedy, gdy pojawią się nowe wątpliwości.

2. Przygotuj plan działania.

Jeżeli będziesz potrzebować nowych kwalifikacji lub wiesz, że znalezienie odpowiedniej oferty będzie długotrwałym procesem – zacznij działać już dziś. Zastanów się, czego oczekujesz od nowego pracodawcy. W jakim kierunku chciałbyś się rozwijać. Przeanalizuj swoje kompetencje. Odśwież znajomość języka obcego, sięgnij po fachową literaturę, zrób kurs dokształcający lub poproś znajomego o pomoc, być może szybko uda Ci się zgłębić w ten sposób np. tajniki Excela. Możesz też postawić na zdobycie nowego doświadczenia poprzez udział w wolontariacie, dzięki czemu pogodzisz zdobywanie nowych kwalifikacji z obecnymi obowiązkami.

3. Poszukaj wsparcia.

Jeśli nie jesteś pewien słuszności swojej decyzji, porozmawiaj z najbliższymi. Wyjaśnij powody decyzji o zmianie pracy rodzinie i przyjaciołom. Wytłumacz dlaczego znalezienie nowej pracy jest dla Ciebie takie ważne. Wsparcie najbliższych jest świetną motywacją. Być może ktoś już miał podobne dylematy i teraz z biegiem czasu wyciągnął wartościowe wnioski. Pamiętaj również, że osoby, które dobrze Cię znają, patrzą na całą sytuację z innej perspektywy. Złe emocje, które kumulują się w nas w pracy, często mimo woli odbijają się w relacjach z bliskimi. Szczera rozmowa z zaufaną osobą może rozwiać Twoje obawy przed zmianą.

4. Staraj się zachować pozytywne nastawienie.

Badania pokazują, że jeśli masz pozytywne nastawienie, będziesz bardziej otwarty na nowe doświadczenia i bardziej prawdopodobne stanie się to, że podejmiesz działania. Co zatem może pozytywnie wpłynąć na Twoje samopoczucie? Pomocne w tym może być robienie codziennego prostego ćwiczenia – każdego dnia znajdź trzy rzeczy, za które jesteś wdzięczny. Myśl pozytywnie!

Ralph Waldo Emerson powiedział kiedyś: “To czego boimy się najbardziej jest przeważnie tym, co właśnie powinniśmy zrobić”. Dlatego nie pozwól, aby strach przed zmianą stawał na drodze do poprawy jakości Twojego życia. Samo podjęcie działań nie wpłynie negatywnie na Twoją sytuację, ale pomoże Ci poczuć się lepiej i przybliży Cię do znalezienie satysfakcjonującej posady. Ostateczna decyzja o przyjęciu nowej pracy i tak należeć będzie do Ciebie.