Jak skutecznie rekrutować pracowników fizycznych?


Od dłuższego czasu masz trudności ze znalezieniem pracowników na stanowiska fizyczne? Być może borykasz się z dużą rotacją nowo zatrudnionych osób? Zastanówmy się, w jaki sposób skutecznie rekrutować pracowników na stanowiska związane z pracą fizyczną.

Utwórz jak najbardziej konkretną ofertę pracy oraz wyróżnij atuty.

Raport pracuj.pl “Kariera okiem fachowca. Pracownicy fizyczni o życiu zawodowym.” wskazuję, że 64% ankietowanych do zmiany pracy motywują wyższe zarobki, drugim decydującym czynnikiem (tak twierdzi 50% pracowników) przy zmianie miejsca zatrudnienia jest bezpieczeństwo zatrudnienia i stabilizacja, trzecią najistotniejszą okolicznością braną pod uwagę podczas szukania nowych ofert  jest lokalizacja nowego miejsca pracy.

Dlatego bardzo ważne jest, aby już w ogłoszeniu o pracę podawać widełki płacowe oraz wskazać lokalizację i rodzaj proponowanej umowy, szczególnie jeżeli oferujemy umowę o pracę. Warto w ogłoszeniu o pracę napisać również kilka faktów o firmie, która poszukuje nowych pracowników, aby podkreślić, że przyszły pracodawca, to firma, o ugruntowanej pozycji na rynku. Starannie opiszmy również obowiązki pracownika i wypunktujmy, to co możemy zaoferować.

Postaw na prosty  proces rekrutacji.

Im prościej, tym lepiej. Wybierz portal, poprzez który możliwa będzie aplikacja bez wysłania CV lub poprzez bezpośredni kontakt telefoniczny. Bardzo ważny jest również szybki kontakt, ponieważ kandydat aktywnie aplikuje równolegle na kilka ofert pracy, im szybciej do niego się odezwiesz, to zwiększasz szanse na zatrudnienie tej osoby. Kandydaci oczekują również małej liczby etapów procesu rekrutacyjnego.

Oferuj szkolenia i możliwość podniesienia kwalifikacji.

Aż 33% badanych wskazuje, że w obecnym miejscu zatrudnienia nie ma możliwości rozwoju czy awansu. Dlatego podczas rekrutacji pracowników fizycznych warto poinformować ich, o możliwościach rozwoju, które może zaproponować przyszły pracodawca. Wskazać rodzaj oferowanych szkoleń, oraz możliwości awansu w strukturach firmy.

Doceniaj obecnych pracowników.

68 % pracowników fizycznych jest zdania, że praca fizyczna odgrywa ważną rolę, która często nie jest dostrzegana. Co więcej, 90% fachowców jest gotowych na przyjęcie nowej, atrakcyjnej oferty pracy. Dlatego warto przemyśleć, w jaki sposób można doceniać obecnych pracowników. Jedną z metod jest wdrożenie systemu premiowego oraz okresowo rozmawiać z pracownikami. Dodatkowo dobrym pomysłem jest również wprowadzenie pakietu benefitów takich jak, opieka medyczna, wczasy pod gruszą czy pakiet szkoleń.