Jak zachować równowagę pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym podczas pracy zdalnej?


Z pracy zdalnej podczas pandemii korzysta 88% firm. Ankietowani zauważają zarówno jej plusy, jaki i minusy. Do tych pierwszych zaliczamy przede wszystkim elastyczny czas pracy oraz oszczędność czasu na codzienne dojazdy. Z kolei wśród minusów badani wskazali ograniczony kontakt ze współpracownikami oraz wyższe koszty energii.  53% ankietowanych zgodnie stwierdza, że podczas pracy z domu zacierają się granice pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Zastanówmy się, w jaki sposób zachować równowagę pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym podczas pracy zdalnej? 

Zachowaj poranne rytuały.

Pościelenie łóżka, ubranie się do pracy, wstawanie o tej samej porze, napicie się herbaty lub kawy, wyjście na chwilę z domu. Te codzienne rytuały pozwolą przestawić Twój mózg na tryb pracy. Tym, co wyraźnie rozgranicza aktywność zawodową od prywatnej, jest moment wyjścia z domu do pracy, a następnie droga z pracy do domu. Dlatego, aby pobudzić się do pracy z domu warto wyjść na krótki spacer. Bardzo ważne jest również odpowiednie ubranie się do pracy. Wprawdzie możesz postawić na bardziej wygodną garderobę, jednak sama zmiana ubrania po pracy może Ci pomóc zakończyć aktywność zawodową w ciągu dnia.

Wydziel miejsce do pracy.

Zorganizuj sobie miejsce do pracy, w którym będziesz otaczać się jedynie dokumentami, notatkami związanymi z pracą. Dzięki czemu łatwiej skupisz się na codziennych obowiązkach. Staraj się pochować umowy, rachunki związane z Twoim życiem prywatnym, ponieważ mogą Cię rozpraszać. Gdy zakończysz dzień pracy, pochowaj wszystkie przedmioty związane z obowiązkami zawodowymi, abyś mógł odpocząć i skupić się na życiu prywatnym.

Zaplanuj swój dzień pracy.

Najlepiej gdy dzień pracy zakończysz, planując to, co masz do zrobienia na następny dzień. Dzięki stworzeniu listy zadań do zrobienia na kolejny dzień nie będziesz, przez resztę dnia martwić się tym, czy na pewno wszystko zrobiłeś. A kolejny dzień rozpoczniesz produktywnie od wykonywania zaplanowanych zadań. 

Ogranicz rozpraszacze.

Wytłumacz domownikom, w których godzinach pracujesz i poproś, aby w tym czasie Tobie nie przeszkadzali. Zrezygnuj z korzystania z mediów społecznościowych, tym bardziej że Twoja wzmożona aktywność w przestrzeni wirtualnej może zostać negatywnie odebrana przez Twoich przełożonych. Jeżeli pracujesz nad czymś w skupieniu, włącz tryb samolot w telefonie. Wyznacz sobie czas pracy nad konkretnym zadaniem, aby kontrolować swoją efektywność. Staraj się nie wykonywać obowiązków domowych w godzinach pracy. Oczywiście jeżeli w biurze po skończonym zadaniu robiłeś sobie przerwę na kawę, to również możesz rozprostować nogi i zrobić sobie krótką przerwę podczas pracy zdalnej, jednak aby nie odrywać się od pracy, warto wstawić pranie lub załadować zmywarkę po godzinach aktywności zawodowej.

Pracując w domu trudniej utrzymać dyscyplinę, dlatego tak ważne jest oddzielenie pracy od życia prywatnego. Skupiając się tylko na obowiązkach zawodowych w godzinach pracy, będziesz mieć satysfakcję z wykonanych zadań i pozbędziesz się poczucie, że masz tak wiele jeszcze rzeczy do zrobienia. Gdy zakończysz aktywność zawodową, staraj się nie myśleć już o pracy, odłóż telefon, aby przypadkiem nie zerkać na pocztę firmową, skup się na relaksie i życiu rodzinnym.