Które benefity są najbardziej atrakcyjne według pracowników?


Richard Branson powiedział kiedyś, że „(…) ludzie. To prawdziwy motor każdego biznesu. Dobrzy ludzie nie tylko są kluczowi dla firmy, oni są firmą!”. Jak więc pozyskać lub zatrzymać tych najlepszych? Mówią, że pieniądze to nie wszystko i rzeczywiście tak jest. Pracownicy zwracają obecnie bardzo dużą uwagę również na opinię o firmie, cenią dobrą atmosferę pracy. To co może wyróżniać daną firmę od pozostałych, to także dodatkowe benefity, które uatrakcyjnić mogą znacznie nasze środowisko pracy lub po prostu dać pracownikowi poczucie bezpieczeństwa. 

Jakie benefity najczęściej oferują pracodawcy?

Według raportu Pracuj.pl “Benefity oczami pracowników” 69% badanych otrzymuje w swojej pracy przynajmniej jedno świadczenie pozapłacowe. Najczęściej oferowanym benefitem jest opieka medyczna, natomiast drugie miejsce zajmuje karta sportowa. Kolejne miejsce zajmują dofinansowania szkoleń i urlopów. Badani wymienili również bony zakupowe, dofinansowanie  wydarzeń kulturalnych, owoce dostępne dla wszystkich w biurze, opiekę stomatologiczną, dofinansowanie dojazdów do pracy oraz przedszkole/żłobek dla dzieci pracowników. Spektrum możliwości jest więc dosyć szerokie. Wszystko zależy jednak od wielkości organizacji i jej możliwości finansowych. Ważne jest, by umiejętnie dobrać benefity, do potrzeb swoich pracowników. 

Które świadczenia pozapłacowe są najbardziej atrakcyjne według pracowników?

Pracownicy zaś najbardziej doceniają te benefity, które pozwalają im zaoszczędzić pieniądze. Najbardziej pożądanym świadczeniem pozapłacowym jest opieka medyczna, tak wskazało 58% respondentów. Drugim pod względem atrakcyjności benefitem według 35% badanych jest dofinansowanie szkoleń. Na trzecim miejscu znalazło się dofinansowanie urlopów. Karta sportowa znalazła się na czwartym miejscu i jest atrakcyjna tylko dla 29% ankietowanych. Na ostatnim miejscu znalazło się dofinansowanie nauki języków obcych. 

Pierwsza czwórka benefitów wymieniona przez pracowników pokrywa się z tymi, które oferują pracodawcy. Jednak warto zwrócić uwagę na ich kolejność. Opieka medyczna jest najbardziej docenianym benefitem zarówno przez pracowników jak i pracodawców. Z kolei karta sportowa, która jest drugim najczęściej oferowanym benefitem, nie jest już tak atrakcyjna dla ankietowanych. Bardziej pożądane od karty sportowej są dofinansowania urlopów i szkoleń.

Jeśli spojrzymy rozłącznie na preferencje kobiet i mężczyzn, w znacznej mierze nasze wybory się pokrywają. Jedyną znaczącą różnicą jest wskazanie dofinansowania nauki języków obcych. To świadczenie jest atrakcyjne dla 33% kobiet. Z kolei tylko 24% mężczyzn uważa ten dodatek jako motywujący.

Jak pokazują dane, dla osób w grupie wiekowej 18 – 29 lat, najbardziej istotna jest możliwość pracy zdalnej – wskazuje na to aż 53% ankietowanych. Młodzi ludzie preferują również elastyczny czas pracy, czy benefity związane z szeroko rozumianą rozrywką. 

Dr Patrycja Chodnicka-Jaworska, twierdzi, że osoby starsze z kolei większą uwagę przywiązują do benefitów finansowych. Wpływ na taką sytuację mają m.in. zobowiązania finansowe i rodzinne. Ważne dla nich będą ubezpieczenia na życie, fundusze emerytalne, czy dostępne przedszkola dla młodych rodziców. 

Jakie nietypowe benefity możemy spotkać w niektórych firmach?

Pracownicy wrocławskiej firmy Trans.eu oraz krakowskiego Codewise jedzą wspólne darmowe śniadania. W menu śniadaniowym znaleźć można potrawy z różnych stron świata. Z kolei osoby pracujące w Nestle Purina mają możliwość przyprowadzania swoich zwierząt. W Grupie Pracuj pracownicy mogą częstować się do woli świeżymi owocami w owocowe poniedziałki. Osoby pracujące w sopockim Blue media otrzymują dofinansowanie za dojazd do pracy na rowerach. Za każdy przejechany kilometr otrzymują 1zł. Rekordzista w ten sposób zarobił już 10 000 złotych!

Podsumowując najbardziej atrakcyjne świadczenia pozapłacowe to te, które przynoszą oszczędności w budżecie domowym. Opieka medyczna wprawdzie ceniona jest wysoko, jednak w większości postrzegana jest już jako standard. Pracownicy wysoko oceniają również benefity, które umożliwiają im rozwój osobisty. Aby uniknąć zatem płacenia sporych pieniędzy za dodatki, z których większość nie korzysta, warto dać osobom zatrudnionym w danej firmie możliwość wyboru. Benefity pozapłacowe uatrakcyjniają naszą ofertę pracy, a pracownikowi dają poczucie, że pracodawca wychodzi naprzeciw jego potrzebom, docenia jego pracę i stara się stworzyć przyjazne środowisko pracy.