Kiedy jest najlepszy czas na znalezienie nowej pracy?


Niedawno odświeżyłeś CV i przymierzasz się do znalezienia nowej pracy? Pojawiają się opinie, że najlepszym dniem na przesłanie aplikacji jest wtorek, a miesiącem styczeń…. Czy tak jest naprawdę? Zanim zaczniesz rozsyłać CV upewnij się, który moment jest najlepszy na znalezienie atrakcyjnej oferty.

Najwięcej ofert pracy publikowanych jest w styczniu i w lutym.

Według raportu przygotowanego przez portal pracuj.pl “Rynek Pracy Specjalistów HR 2019” w pierwszym półroczu 2019 firmy zamieściły na portalu 295 257 ofert, z kolei w drugim półroczu zamieszczono ich znacznie mniej, bo 142 301. To właśnie początek roku jest okresem wzmożonych poszukiwań nowych pracowników. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że  w tym okresie firmy uchwalają budżety na kolejny rok, planując przy tym m.in. zmiany w zatrudnieniu. Jest to również czas w którym działy rekrutacyjne mają zwykle więcej czasu na znalezienie odpowiedniego kandydata. Może się zatem zdarzyć tak, że proces rekrutacji będzie przebiegał spokojniej, a tym samym ulegnie wydłużeniu. Ożywienie na rynku pracy zachęca również do większej aktywności innych kandydatów, a co za tym idzie konkurencja w drodze do upragnionej zmiany może być większa.  

Wrzesień i październik, to również dobre miesiące na znalezienie odpowiedniej oferty.

Wraz z początkiem jesieni, widać również znaczne ożywienie na rynku pracy. Po okresie wakacyjnym następuje czas analiz, półrocznych podsumowań i nierzadko managerowie podejmują wówczas decyzje dotyczące zmian w zespołach. Jest to również czas znacznego ożywienia po stronie potencjalnych pracowników. Ludzie są wypoczęci po wakacyjnych urlopach. Przedszkola i szkoły zaczynają funkcjonować w normalnych godzinach. To wszystko sprawia, że łatwiej jest nam podjąć decyzję o zmianie pracy i z lepszą, nową energią nastawiamy się na zmiany. Zwykle wówczas procesy rekrutacyjne przebiegają płynniej i zdecydowanie szybciej niż dotychczas. 

W którym dniu tygodnia publikuje się najwięcej ofert pracy?

Zapytaliśmy Ewelinę Parda – Branch Managera w AA Euro Recruitment Poland, które dni tygodnia są najlepsze na znalezienie pracy?

Jako firma zajmująca się profesjonalnie realizacją projektów rekrutacyjnych, zamieszczamy stosunkowo dużo ogłoszeń o pracę.. Oferty na ogół publikowane są na bieżąco w momencie, gdy pojawia się nam nowy projekt. Obserwując jednak portale z ogłoszeniami widać, że zdecydowanie więcej ofert pracy firmy publikują przed weekendem (głównie w piątek na koniec dnia). Zakładając jak się okazuje mylnie, że podczas weekendu kandydaci mają więcej czasu na przeglądanie ogłoszeń i znacznie chętniej aplikują. Tymczasem, jak pokazują statystyki, największą aktywność na portalach ogłoszeniowych potencjalni kandydaci wykazują w dniach od poniedziałku do czwartku. W weekend osoby szukające pracy zdecydowanie rzadziej przeglądają ogłoszenia. Jaki jest zatem najlepszy moment na złożenia swojej aplikacji? Sugeruję, by na  bieżąco sprawdzać portale z ogłoszeniami. Jak mówią, poszukiwanie pracy, to też praca. Dobrym rozwiązaniem jest zatem ustawienie alertów, które przesyłają nam powiadomienie o publikacji potencjalnie interesujących nas ofert bezpośrednio na maila. Większe szanse na to, że nasza aplikacja zostanie szybko rozpatrzona mamy wtedy, gdy prześlemy CV w pierwszych dniach od jej zamieszczenia. Nie warto zatem zwlekać z wysłaniem CV do ostatniego dnia, ponieważ tak naprawdę proces rekrutacji może być już zakończony. Jeśli zatem potrzebujemy zmiany w swoim życiu zawodowym, tak naprawdę każdy dzień jest dobry, by rozpocząć poszukiwania odpowiedniej posady. Pamiętajmy też, że śledzenie ofert pracy poprzez portale, to tylko jedna z możliwości jakie daje nam rynek pracy.  

Które godziny w ciągu dnia są najlepsze na przesłanie aplikacji?

Dane SmartRecruiters pokazują, że pracodawcy najwięcej ofert pracy publikują o godzinie 11:00. Z kolei większość kandydatów najczęściej aplikuje o godz. 14:00. Może się więc nasuwać wniosek, że najlepszym czasem na znalezienie pracy będą  godziny pomiędzy 11:30 a 12:30. Aplikując w tych godzinach mamy większą szansę, na to że rekruter będzie przeglądał nasze CV jako jedno z pierwszych. Tym samym potencjalnie zwiększamy nasze szanse na udział w rozmowie kwalifikacyjnej.

Podsumowując początek roku to świetny moment na znalezienie pracy. Dlatego warto przygotować CV i  na bieżąco śledzić portale z ogłoszeniami. Zachęcamy, aby przeglądać ogłoszenia o pracę również w weekend, ponieważ działy rekrutacyjne publikują więcej ofert, a kandydaci rzadziej aplikują, dzięki czemu konkurencja jest mniejsza.  Pamiętajmy, żeby nie odkładać przesłania aplikacji na ostatnią chwilę. Czytajmy również z uwagą ogłoszenia o pracę. Aplikujmy świadomie, wybierając dla siebie jak najlepszą ścieżkę rozwoju zawodowego.