O czym może świadczyć dłuższa przerwa w pracy według pracodawcy?
Przerwa w zatrudnieniu może przytrafić się każdemu z nas i być efektem różnych okoliczności. Jednak, kiedy będziemy aplikować o pracę, większość rekruterów z pewnością zapyta o przyczynę tego typu luki w CV. Zastanówmy się, co kandydat może zrobić, aby pracodawca pozytywnie ocenił jego aplikację, pomimo przerwania ścieżki kariery?
Co pracodawca może pomyśleć o luce w CV kandydata?
Przyczyn dłuższej przerwy w zatrudnieniu może być wiele. Od powodów osobistych, takich jak macierzyństwo czy choroba, przez zdobywanie nowych kwalifikacji, po niemożność znalezienia odpowiedniej oferty pracy. To właśnie ten ostatni powód jest najgorzej odbierany przez rekruterów, ponieważ w ich opinii świadczy o braku umiejętności przystosowania się do nowych okoliczności przez kandydata. Pracodawca może pomyśleć, że aplikujący nie wykazał się odpowiednią inicjatywą, bądź inne firmy nie chciały go zatrudnić ze względu na braki w kompetencjach.
Jakie okoliczności mogą przekonać pracodawców, że pomimo przerwy w zatrudnieniu jesteś wartościowym kandydatem?
Z ankiet CareerBuilder wynika, że jest kilka sytuacji, które przekonują pracodawców, iż nawet mimo przerwy w zatrudnieniu, warto dać osobie ubiegającej się o pracę szansę. Są to:
podejmowanie dorywczych prac (przekonuje 79% pracodawców),
edukacja (61% pracodawców),
wolontariat (60%),
prowadzenie własnego biznesu (28%),
prowadzenie własnego profesjonalnego bloga (11%).
Interesujący może być szczególnie punkt pierwszy, ponieważ większość kandydatów twierdzi, że podjęcie innej pracy może zostać źle odebrane przez pracodawcę. Tymczasem okazuje się, że podejmowanie dorywczych prac jest postrzegane przez pracodawców jako dowód zaradności. Zamiast siedzieć bezczynnie w sytuacji kryzysowej, kandydat wykazał się inicjatywą i podjął się wykonania mniej komfortowego zajęcia, by pozostać aktywnym zawodowo.
W jaki sposób odpowiadać na pytanie dotyczące przyczyn przerwania ścieżki kariery?
Jeżeli obawiasz się, że rekruter może odrzucić Twoją kandydaturę ze względu na dłuższą przerwę w zatrudnieniu, warto już w samym CV lub w liście motywacyjnym zawrzeć informacje o umiejętnościach, które zdobyłeś podczas czasu wolnego. W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej na pytania rekrutera odpowiadaj zgodnie z prawdą, akcentując korzyści, które wyniosłeś z przymusowego przestoju. Wspomnij o tym, czego się nauczyłeś, jakie książki przeczytałeś, w jaki sposób się rozwinąłeś. Jeżeli nie zostałeś zatrudniony, wyciągnij wnioski. Jeśli nie znasz przyczyny odrzucenia Twojej kandydatury, poproś o informację zwrotną, dzięki niej zdobędziesz wiedzę o tym, które nowe umiejętności warto zdobyć.
Szukając kandydata do swojego zespołu, pracodawca chce znaleźć osobę, która z zaangażowaniem będzie wykonywała swoje obowiązki, a swoją pracą wzmocni szeregi jego firmy. Dlatego podejrzliwe patrzy na kandydata, który przez dłuższy czas nie był zatrudniony. Nie oznacza to jednak, że luka w CV przesądzi o tym, że nie otrzymasz posady, o którą się ubiegasz. Musisz jednak przygotować się do odpowiedzi na niewygodne pytania i wykazać większym zaangażowaniem podczas rozmowy rekrutacyjnej. Wykaż się postawą proaktywną (artykuł o niej znajdziesz na naszym blogu), a na pewno zapadniesz w pamięć pracodawcy i będziesz silnym kandydatem!