Szukanie pracy podczas pandemii COVID – 19. Jak napisać wyróżniające się CV?


Podczas trwania pandemii Covid-19 (według danych GUS)  stopa bezrobocia w listopadzie 2020 wzrosła do 6,2%, podczas gdy w roku poprzednim wyniosła 5,2%. Wynik niestety nie dziwi biorąc pod uwagę szereg zmian jakie przyniósł nam 2020 rok. Co to oznacza w praktyce dla osoby poszukującej pracy? Musimy bardziej niż dotychczas zadbać o to, by nasze kompetencje zostały zauważone przez właściwe osoby. Czym zatem można się wyróżnić? Niezmiennie Twoją wizytówką jest CV,  a jeśli posiadasz konto w mediach społecznościowych – również utworzony tam profil zawodowy. W jaki sposób napisać swój życiorys, aby wyróżniał się spośród innych dokumentów znajdujących się na biurku rekrutera?

Wybierz odpowiednią formę.

Najczęstszą formą przesyłanych CV są dokumenty, w których zatrudnienie przedstawiane jest w sposób chronologiczny. Takie CV dobrze sprawdzi się w sytuacji, gdy masz już kilkuletnie doświadczenie w pracy na stanowisku, podobnym do tego na które aplikujesz. Jeżeli zaś masz niewielkie doświadczenie bądź, szukasz pracy w całkiem innej branży stwórz CV funkcjonalne – w którym najważniejsze są nabyte umiejętności, a doświadczenie zawodowe zamieszczamy na samym dole. Ciekawe wzory z powodzeniem znajdziesz w Internecie. Ta forma dobrze sprawdzi się również w sytuacji w której chcesz pochwalić się swoimi osiągnięciami na polu zawodowym lub też masz bardzo bogate doświadczenie zawodowe (podsumuj swój życiorys w kilku kluczowych punktach, aby uniknąć pisania kilkustronicowego CV). 

Postaw na konkrety.

Niech Twoje CV będzie odpowiedzią na wymagania zawarte w ofercie pracy. Wiemy, że aktualizacja dokumentów aplikacyjnych do każdego ogłoszenia może wydawać się uciążliwa, ale w ten sposób znacząco zwiększysz swoją szansę na zdobycie zatrudnienia. Umożliwi to osobie, która prowadzi rekrutację na szybkie ‘wyłowienie’ Twojej kandydatury. Oprócz wypisywania samych dat zatrudnienia i podania miejsc, w których pracowałeś, wypisz swoje codzienne obowiązki. Dzięki czemu uzasadnisz, że jesteś kandydatem, którego doświadczenie odpowiada wymaganiom pracodawcy. Z kolei w podsumowaniu zawrzyj odpowiedź na pytanie, dlaczego to Ty jesteś najlepszym kandydatem na dane stanowisko. Jeżeli nie zdobyłeś odpowiedniego doświadczenia  wymień swoje umiejętności wraz z określeniem, w jaki sposób przełożyły się one na sukcesy w poprzednich miejscach pracy.

Zrezygnuj z opisywania hobby.

Obecnie ważniejsze niż ciekawe zainteresowania są doświadczenie i umiejętności. Dodatkowo może się okazać, że potencjalny przełożony negatywnie oceni Twoją kandydaturę jeżeli w jego odczuciu Twoja pasja będzie zbyt czasochłonna. Pracodawca może się obawiać, że w pełni nie zaangażujesz się w powierzone obowiązki i myślami będziesz całkiem gdzieś indziej. Pamiętaj, stawiaj na konkrety 👆 

Umiejętnie opisz poziom znajomości języka obcego.

Jeżeli do Twoich codziennych obowiązków należała komunikacja w języku obcym, opisz ten fakt już w sekcji dotyczącej wykonywanych przez Ciebie codziennych zadań. Poziom znajomości języka obcego określ zgodnie ze skalą Common European Framework of Reference for Languages: A1 – początkujący, A2 – podstawowy, B1 – średnio zaawansowany, B2 ponad średnio zaawansowany, C1 – zaawansowany, C2 – biegły. Jeżeli posiadasz certyfikaty potwierdzające znajomość języka obcego, zamieść tę informację w swojej aplikacji. Pochwal się również, jeżeli jesteś uczestnikiem kursu językowego, będzie to znak dla pracodawcy, że pracujesz nad tym, aby podnieść swoje kwalifikacje.

Zadbaj o estetykę swojego CV.

Pamiętaj, że najważniejsza jest treść. Postaw na czytelność swoich dokumentów aplikacyjnych. Rozdziel poszczególne sekcje, wypunktuj tekst, tam, gdzie jest go więcej, pogrub kluczowe frazy. Oczywiście jeżeli masz odpowiednie doświadczenie, wygląd CV nie będzie najważniejszy, ale jego estetyka i to, że na jego przygotowanie poświęciłeś więcej czasu niż inni kandydaci, będzie świadczyło o Twoim zaangażowaniu. Warto zapisać dokument w wersji nie do edycji np. w pliku .pdf. Będziesz miał pewność, że CV trafi do odbiorcy w niezmiennej postaci. 

Zamieść aktualne dane kontaktowe i klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych.

Pamiętaj, aby upewnić się, że zamieszczone dane są aktualne. Brak lub błędne dane zdarzają się naprawdę często. Pamiętaj również, aby na dole dokumentu umieścić zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Nie pozwól, aby drobne błędy formalne wpłynęły na to, że nie zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. 

Szukanie pracy, może być procesem. Jeżeli od dłuższego czasu nie możesz znaleźć pracy na interesującym Cię stanowisku, poszukaj innego, nawet tymczasowego zajęcia zarobkowego. Fakt podjęcia zatrudnienia, nawet na niższym stanowisku będzie postrzegany przez przyszłego pracodawcę jako przejaw radzenia sobie w sytuacji kryzysowej. Taki przejściowy etap nie zamknie Ci drogi do kontynuowania wcześniejszej ścieżki zawodowej. Daj się poznać przyszłemu pracodawcy z jak najlepszej strony! 🍀 Szukasz pracy? Sprawdź nasze aktualne oferty.