W jaki sposób przygotować się do całkowitej zmiany branży?


Od dłuższego czasu zastanawiasz się nad zmianą branży? Chcesz zająć się czymś zupełnie innym zawodowo niż  zajmowałeś się do tej pory, jednak nie masz jeszcze na siebie konkretnego pomysłu? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami, dotyczącymi udanej zmiany w karierze zawodowej.

Zastanów się, dlaczego chcesz się przekwalifikować.

Utrata pracy, brak nowych wyzwań, zaburzona równowaga między życiem zawodowym a prywatnym, potrzeba wyższych zarobków, zbyt duża odpowiedzialność i stres, być może wykonywana przez Ciebie praca przestała dawać Tobie satysfakcję… Motywów zastanawiania się nad zmianą pracy może być kilka dlatego, zanim podejmiesz ostateczną decyzję warto odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego chcesz się przekwalifikować. Jeżeli poznasz przyczynę tego, co przestało odpowiadać Ci w obecnej pracy, to łatwiej znajdziesz zajęcie, z którego będziesz zadowolony.

Podsumuj swoje umiejętności.

Zastanów się, co potrafisz robić, jaką masz wiedzę i doświadczenie. Wypisz zarówno, te czynności jak i umiejętności, które wykorzystujesz w codziennej pracy jak i te mniej oczywiste. Każdy z punktów, może okazać się decydujący podczas rozmowy z przyszłym pracodawcą. Dzięki takiemu podsumowaniu poznasz również swoje braki w kompetencjach, które być może będzie trzeba uzupełnić.

Sprawdź jakie oferty pojawiają się na rynku pracy i firmy, z jakich branż najczęściej szukają pracowników.

Dzięki dokładnemu rozeznaniu na rynku pracy sprawdzisz jakie jest zapotrzebowanie pracodawców. Warto porównać oferty na różnych portalach, jak i zapoznać się z raportami dotyczącymi rynku pracy. Następnie zastanów się, na jakich stanowiskach mógłbyś dalej się rozwijać.

Sprawdź, czy wybrane stanowisko na pewno jest dla Ciebie.

Zanim zaczniesz brać udział w kursach, czy zapiszesz się na studia, sprawdź, czy stanowisko, które chciałbyś objąć na pewno, jest dla Ciebie. Dołącz do grup na Facebooku, zrzeszających członków danego zawodu. Zacznij obserwować hasztagi dotyczące danego stanowiska na LinkedIn. Być może śledząc posty dowiesz się, jakie są plusy i minusy danego zawodu lub znajdziesz  interesującą Cię ofertę pracy. Możesz również zaprosić do znajomych, osoby pracujące na interesującym Cię stanowisku. Być może Twoi nowi znajomi podpowiedzą Ci jakie umiejętności są niezbędne i w jaki sposób rozpocząć zmianę drogi zawodowej.

Daj sobie czas na zdobycie nowych umiejętności.

Tak jak stopniowo zdobywałeś umiejętności i doświadczenie w swojej obecnej pracy tak przekwalifikowanie się również będzie wymagało czasu. Najprawdopodobniej znajdziesz pracę na niższym stanowisku, niż to, które sprawowałeś do tej pory. Dlatego warto taką decyzję przemyśleć również pod kątem ekonomicznym.

Zacznij realizować swój plan!

Po odpowiednim przygotowaniu czas na realizację planu. Zacznij zdobywać nowe umiejętności. Możesz kształcić się po godzinach pracy lub rozpocznij karierę od pracy na niższym stanowisku w branży, która Cię interesuje. 

Jak pokazuje ankieta Joblist, skierowana do osób, które się przebranżowiły, aż 77% badanych wskazało, że dzięki zmianie pracy są bardziej szczęśliwe. Jeżeli jesteś pewny, że chcesz zmienić pracę lub czujesz, że w Twojej obecnej firmie nie dzieje się za dobrze, to weź sprawy w swoje ręce i zacznij się przygotowywać do zmiany już dziś.